Sztuka blogowania Blogowanie na serio Sztuka blogowania
Bartek 08.02.2021

Architekt Poznań

Polecane: zamek czocha

Jedną z największych uczelni architektonicznych jest Poznań. To stąd dowiadujemy się, jak duże znaczenie ma projektowanie budynków w stylu retro-modernistycznym. Retro-modernizm to nazwa obecnego projektu architektury modernistycznej w Polsce. Można zauważyć, że architektura retro-modernistyczna ma ogromny wpływ na charakter codziennego życia. Bez niego nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej konstrukcji, która na pierwszy rzut oka wydaje się niezwykle dziwna, ale po bliższym przyjrzeniu się okazuje się niezwykle interesująca. Modernistyczna konstrukcja to nic innego jak prostokąt z kątami i nierównomiernymi odstępami od poziomu gruntu do prawie najwyższego punktu łuku awersu (wysokość 15 m).

Kształt trójkąta awersu nie jest określony środkami geometrycznymi, a jedynie zasadą konstrukcji - trójkąt należy zdefiniować dwiema lub trzema płaszczyznami, które są do siebie równoległe, a trójkąt należy narysować wzdłuż konturu uziemione linią łączącą promienie po drugiej stronie.

W przypadku retro-modernizmu dobrym przykładem architektury jest krzyżacka potworność Wrocławia oparta na tzw. baszcie Ruhry, która stała się pomnikiem pierwszego wielkiego oporu wojennego. Jest to twierdza górska wzniesiona przez Rosjan w drugiej połowie XIX wieku. Konstrukcja składa się ze stromych zboczy górskich i niezwykle imponującej wieży z podstawą o wysokości prawie 150 m.

Innym przykładem architektury, o którym należy wspomnieć w tym miejscu, jest renesans gotycki gotyckiej katedry Santa Maria Novella w mieście Santa Maria, która dominuje nad panoramą weneckiego miasta. Architektura neogotycka charakteryzuje się dużą liczbą schodów (patrz tutaj), w niektórych miejscach jest ich nawet kilka na czworakach, a niektóre mają niestandardowy kształt wieży. Wymaga dużej wysokości (patrz tutaj), ale jednocześnie jest to niezwykle imponująca konstrukcja, symbol odrodzenia gotyku.

Styl architektoniczny, w jakim będziemy się zajmować dzisiejszym Poznaniem, jest bezpośrednim efektem dziedzictwa kulturowego miasta. Znajduje się tu wiele zabytków antycznych i średniowiecznych, m.in. kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, Galeria Narodowa. Dziś prawie każdy turysta przyjeżdża tutaj, aby zobaczyć autentyczne przedstawienia nie tylko świętych, ale także cesarskich kanap i kościoła Matki Bożej Loretańskiej.


Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi: niezwykle, retro, konstrukcja, która, architektury,