Sztuka blogowania Blogowanie na serio Sztuka blogowania
Bartek 02.02.2021

Modernizacja polskich lotnisk

Polecane: www.meble-arcadia.com

W 2015 roku zakończono modernizację katowickiego lotniska w Poznaniu oraz innych kluczowych lotnisk w kraju. Modernizacja uwzględniła nie tylko otwarcie nowych terminali, ale także budowę zupełnie nowych obiektów oraz remont nieużywanych wcześniej miejsc. Kwota przeznaczona na ten cel to prawie 2 mld zł. Środki zostały sfinansowane z Programu Operacyjnego Międzynarodowy Port Lotniczy Poznań 2009-2013, prywatyzacji Portu Lotniczego Katowice oraz prywatyzacji Portu Lotniczego Kępki. Pozwoliło to na otwarcie dwóch nowych terminali. Pierwszy z nich znajduje się na lotnisku im. Tłum. Ok. Tłum. W Poznaniu (czynny do maja 2015 r.), A drugi na Lotnisku Chopina w Katowicach (czynny do czerwca 2015 r.). Inwestycja daje dodatkowe obciążenie 45 000 ton, a przepustowość istniejącego terminalu jest prawie dwukrotnie większa. Nowe obiekty podzielone są na różne kategorie w zależności od wielkości lotniska, np. Kategoria A3 ma pojemność 10 000, kategoria A4 1500, a kategoria A5 1000.

Prywatyzacja poznańskiego lotniska doprowadziła również do powstania nowych terminali na lotnisku Katowice Airport w Łodzi oraz Katowice Airport. Prywatyzacja katowickiego lotniska zainwestowała również prawie 600 mln zł w remont i budowę dodatkowych terminali na lotnisku Kępki, w Poznaniu oraz na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Poznań. Konieczna była wymiana (w dużej mierze) stropu i wieży na nowoczesną konstrukcję.


Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tagi: portu, budowę, lotnisko balice, lotnisko ławica, lotnisko gdańsk, lotnisko kraków, lotnisko warszawa, lotnisko wroclaw, lotnisko gdańsk kamery, lotnisko chopina odloty dzisiaj,